For the 46 sailors who are attending the 16th annual C. Thomas Clagett, Jr. Memorial Clinic and Regatta and the 2018 U.S. Para Sailing Championships in Newport RI, two days of coaching will be put to use tomorrow when the racing begins.

This year the coaching team of Dave Perry, Dave Dellenbaugh, Brian Todd, Betsy Alison, Nancy Haberland and Ken Legler have all brought a wealth of sailing knowledge and skills to the table for the sailors to take out on the water and put in to practice.

Attending his 10th Clagett coaching clinic and regatta is Rio Paralympic Silver medalist Rick Doerr, who this year is racing with two new crew in the Sonar, is acting as a mentor to a graduate of the Warrior Sailing Program, Dawn Hart.  Also racing with Doerr is Charles McClure who is a long-time Clagett sailor.

“Today was the culmination of two challenging days of race training camp with the Sonar coach Dave Perry.  Dave never took his foot off the gas and treated us the same as any other sailors so he really pushed us to limits we might not have necessarily known we had.  That’s what we are here for, to get pushed and learn all the time,” said Doerr after the coaching clinic wrapped up.

From Canada is a recent Clagett Boat Grant Program recipient, Delani Hulme-Lawrence from St. Paul, Alberta, who is sailing in the 2.4mR class.  Hulme-Lawrence, who had her first sail in the new boat over the last two days, is racing in the 23 strong 2.4mR fleet with fellow Canadian and Clagett Boat Grant Program recipient Shaylagh Ley.

Hulme-Lawrence commented after the coaching clinic, “This is a fantastic opportunity to work with incredible coaches.  I’ve had the opportunity to train in Canada with a number of former Paralympians and this clinic and regatta lets me take it to the next level.  I have a number of take a way’s I want to achieve from The Clagett, one being to learn from new coaches.”

Racing for the next three days of the regatta will be the 2.4mR class for single handed sailors, the RS Venture Connect for the double handed fleet and the Sonar for the triple-handed fleet. For the first day of racing the forecast is for an Easterly breeze building to 15 knots by later in the day.

After the three days of racing the trophies which will be awarded for the sailors competing in The Clagett will be, the C. Thomas Clagett, Jr. Trophy, the Susan B Johnson – Sportsmanship Award, the Larry Gadsby – Most Improved Award, the Nick Scandone – Spirit Award and the Robie Pierce and Gene Hinkle – Seamanship Award will be presented to sailors taking part in the regatta.

US sailors, who registered to compete in the US Para Sailing Championships, will be eligible for the following trophies: the U.S. Para Sailing Singlehanded Championship for the Judd Goldman Trophy will be raced in the 2.4mR class, the U.S. Para Sailing Doublehanded Championship for the Chandler Hovey Trophy will be raced in the RS Venture Connect and the U.S. Para Sailing Triplehanded Championship for the Gene Hinkel Trophy will be raced in Sonars.

For more information about The 2018 Clagett Regatta and U.S. Para Sailing Championships visit: www.clagettregatta.org or follow the Clagett on Instagram @clagett_regatta or on Facebook Clagett Regatta.

2018 List of Entries:

2.4mR

 

 

#

 

Sail #

 

Skipper & Crew

 

Club/Affiliation

 

City

 

State

 

Country

 

1.

 

Charter

 

John Denman

 

Jubilee Yacht Club

 

Beverly

 

MA

 

USA

 

2.

 

CAN 1

 

Alain Dubuc

 

Pointe-Claire Yacht Club

 

Pointe-Clare

 

QC

 

CAN

 

3.

 

CAN 22

Peter Eagar  

National Yacht Club

 

Toronto

 

ON

 

CAN

 

4.

 

123

 

Barbara Galinska

 

Judd Goldman Adaptive Sailing Program

 

Highland Park

 

IL

 

USA

 

5.

 

CAN

 

Janice Graham-Foscarini

 

National Yacht Club

 

Toronto

 

ON

 

CAN

 

6.

 

175

 

Ted Green II

 

Sail Newport

 

North Kingston

 

RI

 

USA

 

7.

 

CAN 95

 

Delani Hulme-Lawrence

 

Royal Victoria Yacht Club

 

St. Paul

 

AB

 

CAN

 

8.

 

124

 

Zak Kordik

 

Judd Goldman Adaptive Sailing Program

 

Highland Park

 

IL

 

USA

 

9.

 

CAN 12

 

Christine Lavallee

 

Nepean sailing club

 

Gatineau

 

QC

 

CAN

 

10.

 

19

 

Siobhan MacDonald

 

Mabou Sailing Boating Club

 

Mabou

 

NS

 

CAN

 

11.

 

3

 

Tony Pocklington

 

Charlotte Harbor Yacht Club

 

Ft. Meyers

 

FL

 

USA

 

12.

 

PUR 14

 

Julio Reguero

 

CDVC

 

Guaynabo

 

PR

 

USA

 

13.

 

USA 11

 

Tim Ripley

 

Sail Newport

 

Randolph

 

NJ

 

USA

 

14.

 

 

USA 142

 

Charles Rosenfield

 

Sail Newport

 

Woodstock

 

CT

 

USA

 

15.

 

ISV1

 

Antonio Sanpere

 

N/A

 

Saint Petersburg

 

FL

 

ISV

 

16.

 

USA 7

 

Dee Smith

 

STC

 

Annapolis

 

MD

 

USA

 

17.

 

CAN 88

 

Aaron Wong-Sing

 

Nepean Sailing Club

 

Ottowa

 

ON

 

CAN

 

18.

 

CAN 14

 

Peter Wood

 

Nepean Sailing Club

 

Ottowa

 

ON

 

CAN

 

19.

 

160

 

Kevin Holmberg

 

Davis Islands Yacht Club

 

Tampa

 

FL

 

USA

 

20.

 

USA1

 

Dan Evans

   

Miami

 

FL

 

USA

 

21.

 

35

 

Shaylagh Ley

 

Nepean Sailing Club

 

Nepean

 

OT

 

CAN

 

22.

 

CAN18

 

Audrey Kobayashi

 

Kingston

 

Kingston

 

OT

 

CAN

23. 179 Maureen McKinnon Jubilee Yacht Club Beverly MA USA

 

 

RS Venture Connect

# Skipper & Crew Club/Affiliation City State Country
 

1.

Joseph Guay/
William Leatherbee
 

Sail to Prevail

 

Barrington

 

RI

 

USA

 

2.

 

JR Hardenburgh/
Nicholas Bryan-Brown

 

Y-Knot

 

Jamaica Plain

 

MA

 

USA

 

3.

 

Cristina Rubke/
Kris Scheppe

 

BAADS

 

San Francisco

 

CA

 

USA

 

4.

 

Jim Thweatt/

Eli Workman

 

BAADS

 

W Sacramento

 

CA

 

USA

 

5.

 

John McRoberts/

Scott Lutes

 

Royal Victoria Yacht Club

 

Victoria

 

BC

 

CAN

 

6.

 

Fernanda Castelo/

Cindy Walker

 

Sequoia Yacht Club

 

San Carlos

 

CA

 

USA

7. Tim Brown/Jasmine Nijjar Piers Park Boston MA USA

Sonar

 

 

#

 

Sail#

 

Skipper & Crew

 

Club/Affiliation

 

City

 

State

 

Country

 

 

1.

 

 

674

 

Rick Doerr/
Dawn Hart/

Charles McClure

 

 

Ocean Gate Yacht Club

 

 

Clifton

 

 

NJ

 

 

USA

 

2.

 

TBD

 

David Gaston/
Mike Janota/
Kevin Somers

 

Sea Star Base Galveston

 

Port Bolivar

 

TX

 

USA

 

3.

 

805

 

Gary Pierce/

Patrick LoDuca/

Jeff Long

 

Judd Goldman Adaptive Sailing Program

 

Highland Park

 

IL

 

USA

 

4.

 

1

 

David Whalen/

Spencer Raggio/

Dan Kennedy

 

Y-Knot

 

Scotia

 

NY

 

US

Have a thought on this? Comment below...